INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Walenty Baranowski      pogrzeb Walentego Baranowskiego - Wędrowiec. R.44, nr 32 (11 sierpnia 1906), s. 631 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Walenty Baranowski  

 
 
1882 - 1906-08-02
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baranowski Walenty (1882–1906), działacz narodowo-robotniczy. Po ukończeniu kilku klas szkoły średniej, drobny urzędnik prywatny, rozpoczął działalność agitacyjną w Warszawie latem 1905 r. na własną rękę. Szczupły, nerwowy, pełen temperamentu mówca, urządzał improwizowane wiece dla robotników, wychodzących z bram fabrycznych, czem zwrócił na siebie uwagę działaczy narodowych, zorganizowanych od r. 1901 w tajny związek im. Jana Kilińskiego dla walki o Polskę niepodległą i demokratyczną. Zrazu współpraca B-go z kilińczykami była luźna: przemawiał, tworzył liczne koła, których młodsze żywioły przejmował Związek Kilińskiego, a starsze – Narodowy Związek Robotniczy. Po przeprowadzeniu stosownej obserwacji, B. został przyjęty do Związku Kilińskiego. Impulsywny i gorący, nadawał się lepiej do agitacji, niż do systematycznej pracy organizacyjnej. Raz w jesieni 1905 r. wystąpił w obronie bitego przez policję przechodnia, gdy miał w kieszeni »ustawę« kółka, tj. pierwszego szczebla organizacji; B-go aresztowano i niebezpieczny papier zdradził żandarmom tajemnicę Związku. Uwięziony w jednym z fortów cytadeli warszawskiej, B. doczekał się »dni konstytucyjnych« i odzyskał wolność. Zdolności jego agitacyjne wyzyskał Narodowy Związek Robotniczy do walki z działalnością strejkową socjalistów, zwłaszcza Socjalnej Demokracji Król. Pol. i Litwy. B. zdobył wielką popularność i wpływy wśród robotników warszawskich, zwłaszcza garbarzy. Wiosną r. 1906 wyjechał do Zagłębia Dąbrowskiego; w końcu czerwca został ranny kulą socjalistów na wiecu kopalnianym w Dąbrowie. Sprowadzony przez narodowców do Warszawy, skłonił garbarzy do zaniechania wyniszczającego ich strejku. Zato został zastrzelony przez bojówkę socjalistyczną 2 VIII. Ogromne tłumy odprowadziły jego trumnę na cmentarz powązkowski, manifestując w ten sposób przeciw załatwianiu sporów politycznych brauningiem. Nie była to pierwsza ofiara morderstwa politycznego wśród członków N. Z. R.; kilkanaście zamachów poprzedziło śmieć B-go, ale żadna z ofiar poprzednich nie zrobiła tak głębokiego, trwałego wrażenia, toteż robotnicy narodowcy pomścili śmierć swego przywódcy na osobach jego zabójców.

 

»Kurjer Warsz.« 1906; Bujalski Mieczysław, Związek im. Jana Kilińskiego, W. 1930; Informacje dra A. Rząda.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Tytus Czyżewski

1880-12-28 - 1945-05-05
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stefan Natanson

1872-11-02 - 1944-04-09
inżynier
 

Jan Kubik

1859-08-13 - 1918-11-24
działacz ruchu ludowego
 

Stanisław Feliks Przybyszewski

1868-05-07 - 1927-11-23
pisarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.